Home - Rainbow Resource Center, Homeschooling Curriculum and Homeschooling Supplies. Where homeschoolers come for home school curriculum

Welcome to RainbowResource.com — Learning Tools for Homes and Schools Serving Home Educators Since 1989

Math In Focus Grade 4 Teachers Guide

Publisher
Language
Search Results for "math in focus grade 4 teachers guide"
Items 1 - 30 of 240
  • Item #: 002722
    ISBN: 9780669013207
    Retail: $161.53
    Rainbow Price: $121.15

  • Item #: 002711
    ISBN: 9780669013719
    Retail: $161.53
    Rainbow Price: $121.15

  • Item #: 031505
    ISBN: 9780974157368
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $24.50
  • Item #: 061478
    ISBN: 9780669015850
    Retail: $39.13
    Rainbow Price: $29.35

    The Reteach Workbooks correspond to the chapters in each level of the Student Book/Workbook. They provide examples with guided instruction along with additional practice problems. These serve the needs of some students who just need additional work on most concepts for mastery. Answers/Solutions are found in the back of each book. 210 pgs, pb. ~ Janice

  • Item #: 020513
    ISBN: 9780977187782
    Retail: $19.95
    Rainbow Price: $11.50
  • Item #: 047805
    ISBN: 9780669016079
    Retail: $63.87
    Rainbow Price: $47.90
  • Item #: 066044
    ISBN: 9789814337007
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $12.80

  • Item #: 061477
    ISBN: 9780669016192
    Retail: $39.13
    Rainbow Price: $29.35

    The Reteach Workbooks correspond to the chapters in each level of the Student Book/Workbook. They provide examples with guided instruction along with additional practice problems. These serve the needs of some students who just need additional work on most concepts for mastery. Answers/Solutions are found in the back of each book. 210 pgs, pb. ~ Janice

  • Item #: 006265
    ISBN: 9781561373963
    Retail: $11.99
    Rainbow Price: $9.95
  • Item #: 046036
    ISBN: 9780765260635
    Retail: $36.97
    Rainbow Price: $29.95

      Teacher Editions are packed full of useful information and guidance. The front of each book is an uncomplicated explanation for how to use both the student and teacher books. An explanation of the four-step lesson plan (used in this series) and assessments is also included, along with a scope and sequence for grades K through 6. The teacher edition includes small format student pages with answers and the four-step lesson plan printed in the margins of the pages. The four-step lesson plan includes: 1) Getting Started; 2) Teach; 3) Practice; 4) Assess. “Getting Started” includes objectives, vocabulary, materials, a mental math warm up (I love this), and pencil and paper warm up. “Teach” is where the concept or skill is being taught and may use some manipulatives or items from around your home, but they aren’t required. “Practice” is using the pages of the lesson in the student workbook and working through the beginning of each in a guided fashion then having the student finish independently. This section may also include some fun hands-on type activities for reinforcement. “Assess” is a variety of opportunities to informally assess the student’s grasp of the concept. Also, included in the teacher notes are suggestions for teaching students with mixed abilities, extension activities, and enrichment. Some suggestions may be for a group or classroom setting, so you may have to adapt. Alternate tests for each chapter are found in the back of the teacher edition.

  • Item #: 046041
    ISBN: 9780765260673
    Retail: $36.97
    Rainbow Price: $29.95

    Teacher Editions are packed full of useful information and guidance. The front of each book is an uncomplicated explanation for how to use both the student and teacher books. An explanation of the four-step lesson plan (used in this series) and assessments is also included, along with a scope and sequence for grades K through 6. The teacher edition includes small format student pages with answers and the four-step lesson plan printed in the margins of the pages. The four-step lesson plan includes: 1) Getting Started; 2) Teach; 3) Practice; 4) Assess.

    "Getting Started" includes objectives, vocabulary, materials, a mental math warm up (I love this), and pencil and paper warm up."Teach" is where the concept or skill is being taught and may use some manipulatives or items from around your home, but they aren't required. "Practice" is using the pages of the lesson in the student workbook and working through the beginning of each in a guided fashion then having the student finish independently. This section may also include some fun hands-on type activities for reinforcement. "Assess" is a variety of opportunities to informally assess the student's grasp of the concept. Also, included in the teacher notes are suggestions for teaching students with mixed abilities, extension activities, and enrichment. Some suggestions may be for a group or classroom setting, so you may have to adapt. Alternate tests for each chapter are found in the back of the teacher edition.

     

  • Item #: 046032
    ISBN: 9780765260598
    Retail: $36.97
    Rainbow Price: $29.95

    Teacher Editions are packed full of useful information and guidance. The front of each book is an uncomplicated explanation for how to use both the student and teacher books. An explanation of the four-step lesson plan (used in this series) and assessments is also included, along with a scope and sequence for grades K through 6. The teacher edition includes small format student pages with answers and the four-step lesson plan printed in the margins of the pages. The four-step lesson plan includes: 1) Getting Started; 2) Teach; 3) Practice; 4) Assess.

    "Getting Started" includes objectives, vocabulary, materials, a mental math warm up (I love this), and pencil and paper warm up."Teach" is where the concept or skill is being taught and may use some manipulatives or items from around your home, but they aren't required. "Practice" is using the pages of the lesson in the student workbook and working through the beginning of each in a guided fashion then having the student finish independently. This section may also include some fun hands-on type activities for reinforcement. "Assess" is a variety of opportunities to informally assess the student's grasp of the concept. Also, included in the teacher notes are suggestions for teaching students with mixed abilities, extension activities, and enrichment. Some suggestions may be for a group or classroom setting, so you may have to adapt. Alternate tests for each chapter are found in the back of the teacher edition.

  • Item #: 046039
    ISBN: 9780765260659
    Retail: $36.97
    Rainbow Price: $29.95

      Teacher Editions  are packed full of useful information and guidance. The front of each book is an uncomplicated explanation for how to use both the student and teacher books. An explanation of the four-step lesson plan (used in this series) and assessments is also included, along with a scope and sequence for grades K through 6. The teacher edition includes small format student pages with answers and the four-step lesson plan printed in the margins of the pages. The four-step lesson plan includes: 1) Getting Started; 2) Teach; 3) Practice; 4) Assess. “Getting Started” includes objectives, vocabulary, materials, a mental math warm up (I love this), and pencil and paper warm up. “Teach” is where the concept or skill is being taught and may use some manipulatives or items from around your home, but they aren’t required. “Practice” is using the pages of the lesson in the student workbook and working through the beginning of each in a guided fashion then having the student finish independently. This section may also include some fun hands-on type activities for reinforcement. “Assess” is a variety of opportunities to informally assess the student’s grasp of the concept. Also, included in the teacher notes are suggestions for teaching students with mixed abilities, extension activities, and enrichment. Some suggestions may be for a group or classroom setting, so you may have to adapt. Alternate tests for each chapter are found in the back of the teacher edition.

  • Item #: 065938
    ISBN: 9780890519912
    Retail: $39.99
    Rainbow Price: $27.95

    The Teacher Guide is a very important part of this program. You will find a course schedule, worksheets for each lesson, answer keys (a mix of answers and solutions), quizzes, and tests. Also included in the worksheets are math problems from historical text books, such as Applied Mathematics for Junior High Schools and High Schools and Secondary Arithmetic: Commercial and Industrial for High, Industrial, Commercial, Normal Schools, and Academics and Practical Algebra: First Year Course. These problems help students understand the role of math throughout history, but they are also good thinking math problems. There are two versions of the schedule – two-year and one-year. The two-year schedule is basically one lesson per day using both books to equal two years of junior high math. If you have a student who is really motivated and wants to finish both books in one year, there is a schedule for that. In this option, students complete about 2 to 3 lessons per day – depending on the length. The Student Workbook is consumable (not reproducible); pages are perforated with plenty of space for students to show their work and answer questions.

  • Item #: 065940
    ISBN: 9780890519073
    Retail: $39.99
    Rainbow Price: $27.95

    The Teacher Guide is a very important part of this program. You will find a course schedule, worksheets for each lesson, answer keys (a mix of answers and solutions), quizzes, and tests. Also included in the worksheets are math problems from historical text books, such as Applied Mathematics for Junior High Schools and High Schools and Secondary Arithmetic: Commercial and Industrial for High, Industrial, Commercial, Normal Schools, and Academics and Practical Algebra: First Year Course. These problems help students understand the role of math throughout history, but they are also good thinking math problems. There are two versions of the schedule – two-year and one-year. The two-year schedule is basically one lesson per day using both books to equal two years of junior high math. If you have a student who is really motivated and wants to finish both books in one year, there is a schedule for that. In this option, students complete about 2 to 3 lessons per day – depending on the length. The Student Workbook is consumable (not reproducible); pages are perforated with plenty of space for students to show their work and answer questions.

  • Item #: 006374
    ISBN: 9781561370306
    Retail: $11.99
    Rainbow Price: $9.95
  • Item #: 046030
    ISBN: 9780765260574
    Retail: $36.97
    Rainbow Price: $29.95

      Teacher Editions are packed full of useful information and guidance. The front of each book is an uncomplicated explanation for how to use both the student and teacher books. An explanation of the four-step lesson plan (used in this series) and assessments is also included, along with a scope and sequence for grades K through 6. The teacher edition includes small format student pages with answers and the four-step lesson plan printed in the margins of the pages. The four-step lesson plan includes: 1) Getting Started; 2) Teach; 3) Practice; 4) Assess.

    Getting Started” includes objectives, vocabulary, materials, a mental math warm up (I love this), and pencil and paper warm up. “Teach” is where the concept or skill is being taught and may use some manipulatives or items from around your home, but they aren’t required. “Practice” is using the pages of the lesson in the student workbook and working through the beginning of each in a guided fashion then having the student finish independently. This section may also include some fun hands-on type activities for reinforcement. “Assess” is a variety of opportunities to informally assess the student’s grasp of the concept. Also, included in the teacher notes are suggestions for teaching students with mixed abilities, extension activities, and enrichment. Some suggestions may be for a group or classroom setting, so you may have to adapt. Alternate tests for each chapter are found in the back of the teacher edition.

  • Item #: 046034
    ISBN: 9780765260611
    Retail: $36.97
    Rainbow Price: $29.95

    Teacher Editions are packed full of useful information and guidance. The front of each book is an uncomplicated explanation for how to use both the student and teacher books. An explanation of the four-step lesson plan (used in this series) and assessments is also included, along with a scope and sequence for grades K through 6. The teacher edition includes small format student pages with answers and the four-step lesson plan printed in the margins of the pages. The four-step lesson plan includes: 1) Getting Started; 2) Teach; 3) Practice; 4) Assess.

    "Getting Started" includes objectives, vocabulary, materials, a mental math warm up (I love this), and pencil and paper warm up."Teach" is where the concept or skill is being taught and may use some manipulatives or items from around your home, but they aren't required. "Practice" is using the pages of the lesson in the student workbook and working through the beginning of each in a guided fashion then having the student finish independently. This section may also include some fun hands-on type activities for reinforcement. "Assess" is a variety of opportunities to informally assess the student's grasp of the concept. Also, included in the teacher notes are suggestions for teaching students with mixed abilities, extension activities, and enrichment. Some suggestions may be for a group or classroom setting, so you may have to adapt. Alternate tests for each chapter are found in the back of the teacher edition

  • Item #: 046043
    ISBN: 9780765260550
    Retail: $36.97
    Rainbow Price: $29.95

      Teacher Editions are packed full of useful information and guidance. The front of each book is an uncomplicated explanation for how to use both the student and teacher books. An explanation of the four-step lesson plan (used in this series) and assessments is also included, along with a scope and sequence for grades K through 6. The teacher edition includes small format student pages with answers and the four-step lesson plan printed in the margins of the pages. The four-step lesson plan includes: 1) Getting Started; 2) Teach; 3) Practice; 4) Assess. “Getting Started” includes objectives, vocabulary, materials, a mental math warm up (I love this), and pencil and paper warm up. “Teach” is where the concept or skill is being taught and may use some manipulatives or items from around your home, but they aren’t required. “Practice” is using the pages of the lesson in the student workbook and working through the beginning of each in a guided fashion then having the student finish independently. This section may also include some fun hands-on type activities for reinforcement. “Assess” is a variety of opportunities to informally assess the student’s grasp of the concept. Also, included in the teacher notes are suggestions for teaching students with mixed abilities, extension activities, and enrichment. Some suggestions may be for a group or classroom setting, so you may have to adapt. Alternate tests for each chapter are found in the back of the teacher edition, and the kindergarten level even includes additional reproducibles.

  • Item #: 061469
    ISBN: 9780544054622
    Retail: $31.65
    Rainbow Price: $29.95

  • Item #: 047474
    ISBN: 9780669013283
    Retail: $15.47
    Rainbow Price: $11.60

  • Item #: 048034
    ISBN: 9780669015836
    Retail: $39.13
    Rainbow Price: $24.50
  • Item #: 049964
    ISBN: 9780547549330
    Retail: $127.80
    Rainbow Price: $103.25
  • Item #: 047476
    ISBN: 9780669013337
    Retail: $15.47
    Rainbow Price: $11.60
  • Item #: 048032
    ISBN: 9780669015805
    Retail: $39.13
    Rainbow Price: $24.50
  • Item #: 048035
    ISBN: 9780669015911
    Retail: $39.13
    Rainbow Price: $24.50
  • Item #: 047471
    ISBN: 9780669010848
    Retail: $40.53
    Rainbow Price: $30.40
  • Item #: 024006
    ISBN: 9781887840934
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $19.49

    If you're looking for a little more help on how to teach Primary Math, these support guides are just what you need. Each guide provides a suggested teaching schedule, detailed notes to the instructor referencing specific course book pages, games and activities, complete textbook and workbook answers, step-by-step solutions for all word problems, and mental math pages. Suggested games and activities may require additional materials, such as a base-10 set, multilink cubes, hundred chart, etc. Currency replacement pages (depicting U.S. money) are also included. Guides for all levels can be used with both the Singapore and U.S. editions, although you may need to make minor adjustments for level 2B. ~ Anh

  • Item #: MF4EPS
    Retail: $58.70
    Rainbow Price: $41.95

    Set includes the following items:

  • Item #: 024007
    ISBN: 9781887840804
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $19.49

    If you're looking for a little more help on how to teach Primary Math, these support guides are just what you need. Each guide provides a suggested teaching schedule, detailed notes to the instructor referencing specific course book pages, games and activities, complete textbook and workbook answers, step-by-step solutions for all word problems, and mental math pages. Suggested games and activities may require additional materials, such as a base-10 set, multilink cubes, hundred chart, etc. Currency replacement pages (depicting U.S. money) are also included. Guides for all levels can be used with both the Singapore and U.S. editions, although you may need to make minor adjustments for level 2B. ~ Anh