Home - Rainbow Resource Center, Homeschooling Curriculum and Homeschooling Supplies. Where homeschoolers come for home school curriculum

Welcome to RainbowResource.com — Learning Tools for Homes and Schools Serving Home Educators Since 1989

Fraction Bars

Search Results for "fraction bars"
Items 1 - 30 of 32
  • Item #: 056559
    Retail: $5.95
    Rainbow Price: $5.25
  • Item #: 001356
    Retail: $4.95
    Rainbow Price: $4.75
  • Item #: 056081
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $0.50
  • Item #: 001179
    Retail: $11.95
    Rainbow Price: $9.95
  • Item #: 001308
    Retail: $22.95
    Rainbow Price: $18.25
  • Item #: 001325
    Retail: $29.95
    Rainbow Price: $23.95
  • Item #: 061269
    Retail: $21.95
    Rainbow Price: $17.95
  • Item #: 056560
    Retail: $16.95
    Rainbow Price: $13.50
  • Item #: 056562
    Retail: $29.95
    Rainbow Price: $23.95
  • Item #: 056561
    Retail: $25.95
    Rainbow Price: $20.50
  • Item #: 061268
    Retail: $11.95
    Rainbow Price: $9.95
  • Item #: 061267
    Retail: $7.95
    Rainbow Price: $6.95

    A Teacher Resource Pack is a set of double-sided, reproducible pages that come packaged in a manila accordion file with tabbed dividers and are used in conjunction with the Teacher Guide. Grades 1 and 2 include 9 activity sheets for 1st and 17 for 2nd. Grades 3 and 4 include 11 sheets for 3rd and 24 for 4th. The 5th through 8th grade Resource Pack includes activity sheets in different concept areas – 14 basic concepts, 13 equality, 15 inequality, 14 addition, 15 subtraction, 12 multiplication, 12 division, and 11 fractions/decimals/percents.

  • Item #: 001294
    Retail: $24.96
    Rainbow Price: $16.16
  • Item #: 063099
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $4.25

    This is a set of 2, 8" x 8" laminated charts printed with fraction bars for 1 whole, ½, 1/3, ¼, 1/5, 1/6, 1/7, 1/8, 1/9 and 1/10. Cut one of them apart and leave the other one whole to allow your student practice with parts and whole concept. ~ Donna

  • Item #: 066819
    Retail: $5.95
    Rainbow Price: $5.50

  • Item #: 025801
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $18.25

    Fraction bars in wholes, halves, thirds, fourths, fifths, sixths, sevenths, eighths, ninths, and tenths. Printed on flexible vinyl sheets, one set is pre-cut into individual pieces while the other should be used whole as is. ~ Anh

  • Item #: 059202
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $47.25

    This kit provides everything you need to learn how to manipulate fractions. The subtitle on the book says "Learn fractions in 42 ½ Days," which is great for those just beginning fractions or those struggling with fractions. 56 games and 17 worksheets are used to help students master addition, subtraction, multiplication, and division of fractions, and introduce percents. This isn't a conventional approach to learning fractions, but it works well with more active learners. The kit includes the new (©2014) spiral-bound lesson book, spiral-bound worksheets book, two plastic Fraction Charts, Basic Number Card Deck, Multiplication Card Deck and Fraction Card Deck.

    The Lesson book is divided into 42 ½ daily lessons. Each lesson begins by stating the day's topic or goal of the lesson, a list of what you will need, and instructions for teaching the lesson. There is an appendix at the back of 7 reproducible pages that need to be copied for some of the games.

    The worksheets book is non-reproducible and contains 17 worksheets that are used with specific lessons and a certificate of achievement.

    Three decks of cards are included in this kit. The Basic Number Deck includes 132 cards and is numbered from 0 to 10 – 12 of each number. The Fraction Deck holds 75 cards with 20 different fractions and 20 matching percent cards. The Multiplication Deck includes 100 cards from 1x1 to 10x10 (there are duplicates of some of the cards). All of these decks are used with game instructions found in the lessons.

    There are 2 Fraction Charts made of durable, heavy plastic – one is whole showing the markings of all the different fraction bars, and the other is separated into the different parts. Directions for using these are included in the lessons and an instruction sheet is also included.

    If you are already using RightStart Mathematics, you will notice that there is overlap of some of the games and content, as some of the lessons are pulled from levels D and E of the math program and some games from the Math Card Games Book. This is a perfect supplement for the student who might be a little more visual or hands-on and needs more fractions practice.

  • Item #: 006518
    Retail: $1.99
    Rainbow Price: $1.75

    This flexible, durable, plastic dry erase board is ideal for demonstrating relationships between decimals, fractions, percents, and pie diagrams. One side features blank rectangular bars that represent fractional amounts (1, 1/2, 1/3, 1/4, 1/5, 1/6, 1/8, 1/10, and 1/100), as well as space to write in a fraction and then the decimal and percentage equivalents and a small pie chart to fill in. The other side features a large blank pie chart with plenty of space to divide the chart however you wish and additional space for demonstrating concepts. This double-sided board measures 8.5" x 11.7."

  • Item #: 004573
    Retail: $6.25
    Rainbow Price: $5.75

    These are rectangular pieces that are all the same height, but with lengths determined by the fractional part they represent. When all the fractional pieces of each color are put together, they form bars, or rows, that are the same total length. Tiles are marked with the fractions they represent. By placing strings of tiles beneath each other, it is easy to determine equivalence.

  • Item #: 025718
    ISBN: 9781423221593
    Retail: $6.95
    Rainbow Price: $5.95
  • Item #: 067822
    ISBN: 9780545840132
    Retail: $19.99
    Rainbow Price: $14.25

  • Item #: 067823
    ISBN: 9780545840149
    Retail: $19.99
    Rainbow Price: $14.25

  • Item #: 067821
    ISBN: 9780545840125
    Retail: $19.99
    Rainbow Price: $14.25

  • Item #: 063594
    ISBN: 9781583315774
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $19.95
    Life in the Seas theme. Coverage includes addition/subtraction facts to 12; adding/subtracting two-digit numbers; number order through 100; ordinal numbers through 10th; place value to hundreds; fractions to ¼; time to nearest quarter hour; adding money; plane/solid figures; finding missing addends; writing number sentences; tally charts, pictographs, and bar graphs.
  • Item #: 063597
    ISBN: 9781583315781
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $90.25

    Life in the Seas theme. Coverage includes addition/subtraction facts to 12; adding/subtracting two-digit numbers; number order through 100; ordinal numbers through 10th; place value to hundreds; fractions to ¼; time to nearest quarter hour; adding money; plane/solid figures; finding missing addends; writing number sentences; tally charts, pictographs, and bar graphs.

  • Item #: 051464
    Retail: $204.40
    Rainbow Price: $184.95

    PRE-ALGEBRA: Seventh grade students study units of measure including time, customary and metric, and converting between customary and metric. They study graphs and diagrams with focus on bar and line graphs and Venn diagrams. Also included are: rounding and estimation, order of operations, absolute value, prime numbers, comparing decimals, fractions and percent. Story problems are studied as well as the consumer math topics sales tax, discount and depreciation, and mark up and appreciation. Students also study multiplication, power, and division properties of exponents and percent, probability and permutations. Seventh grade math includes the study of perimeter, area and volume of polygons, rectangles, squares, triangles, trapezoids, circles and cylinders. Students also study basic geometry, basic statistics and pre-algebra.

  • Item #: 062813
    ISBN: 9781942715139
    Retail: $19.95
    Rainbow Price: $17.25
  • Item #: 062812
    ISBN: 9781942715122
    Retail: $19.95
    Rainbow Price: $17.25
  • Item #: 021921
    Retail: $4.95
    Rainbow Price: $2.39

    No need for dangerous chemicals to make soap at home these days! Easy to find ingredients from your local craft store, a microwave, and a few molds and you are on your way to some good, clean, crafty fun! Sharyn Pak is your host and makes the process easy to follow in your own kitchen at home. Smaller kids will need supervised, but older students can watch the video and have a go on their own. Learn to make green tea soap, lavender and oatmeal soaps, healing soaps, moisturizing soaps and more! Soap makes a great gift too and can be made at a fraction of the cost of those fancy, store-bought ones. Here are some of the items needed: plain white soap base, clear glycerin soap base, glycerin liquid, dyes and fragrances, titanium dioxide, shea and cocoa butter, green tea bags, vitamin E capsules, loofah, soap molds, and some household items. You could make soap as part of a marketing lesson or even start a micro-business! Make soap as part of a hygiene lesson with little ones. You may never buy another bar of plain old soap again! Run time 112 minutes ~ Sara

  • Item #: 035407
    ISBN: 9781420614008
    Retail: $24.99
    Rainbow Price: $9.95

    Here's a great tool for making your own math practice sheets. This CD-ROM includes characters for addition problems to 10, angles, basic math, clocks, counting beans, currency, division problems using the number 10, fraction circles and rectangles, measurement rulers, multiplication through 10, place value, seasons, subtraction through 10, and weather conditions and symbols.

    The installation is pretty easy - simply pop the disc into your drive and it should install automatically. If it doesn't, there are instructions to help you out. When you are ready to make a worksheet, click on the 'format' button on your tool bar, click 'font,' and choose the type of practice you want for this project. There are some short cut suggestions offered in the front flap of your package, but I found it easier to use the 'insert' button on your tool bar. You will need to use a much larger font size (I used 72) if you are making the worksheet for a younger child. I also found that the only way I could tell what the coins were suppose to be for the currency symbols was to print them quite large. The time savings really comes in when you can just insert whole addition, subtraction, multiplication, and division problems, rather than making them up yourself. I also like that you can insert sections of the ruler (for measurement) and they will appear connected.

    This CD is compatible with both Windows and Macintosh computers, and would be a real time and money savings for families or classrooms with a smaller budget. You can make just the worksheets you need rather than buying workbooks from which you will only use part of the pages.