Home - Rainbow Resource Center, Homeschooling Curriculum and Homeschooling Supplies. Where homeschoolers come for home school curriculum

Welcome to RainbowResource.com — Learning Tools for Homes and Schools Serving Home Educators Since 1989

Food

Category
Publisher
Language
Search Results for "food"
Items 1 - 30 of 653
  • Item #: 009631
    Retail: $4.49
    Rainbow Price: $3.50

    .

  • Item #: 066572
    Retail: $19.99
    Rainbow Price: $17.49

     Snack Food set includes popcorn, pretzels, tortilla chips, veggie chips, and oatmeal raisin cookies.

  • Item #: 066571
    Retail: $19.99
    Rainbow Price: $17.49

     Frozen Food set includes broccoli, blueberries, ravioli, waffles, and chicken tenders. 

  • Item #: 061998
    Retail: $24.99
    Rainbow Price: $19.95
  • Item #: 061997
    Retail: $29.99
    Rainbow Price: $23.75
  • Item #: 061994
    Retail: $14.99
    Rainbow Price: $11.75
  • Item #: 042128
    ISBN: 9780794540494
    Retail: $14.99
    Rainbow Price: $14.24

  • Item #: 040747
    ISBN: 9781623991517
    Retail: $3.99
    Rainbow Price: $1.31
  • Item #: 036686
    Retail: $19.99
    Rainbow Price: $17.49

    Fruits and vegetables, meat, bread, and dairy products.

  • Item #: 022673
    ISBN: 9781599904450
    Retail: $19.99
    Rainbow Price: $12.56

    Often teens opt for the most convenient way to satisfy their hunger, which doesn't always mean the most nutritious way. This recipe book provides another alternative by using mostly fresh foods. The idea is to stay away from processed food and aspire to eat healthier. This book begins with an introduction explaining why you should eat fresh food and where to find it, along with the type of pans and utensils you will need to prepare your food. There are easy-to-follow recipes for breakfast, lunch, and dinner, along with desserts and drinks. Additionally, it allows you to experiment with a variety of foods, making fruits and vegetables the chief ingredient in the majority of the recipes. Most ingredients will be easy to find with only a few exceptions. In the back are several menus using some recipes in the book that relate to holidays and the seasons. 160 pgs, pb. ~ Gina

  • Item #: 014733
    Retail: $19.99
    Rainbow Price: $16.99

  • Item #: 014314
    Retail: $19.99
    Rainbow Price: $15.50
  • Item #: 014313
    Retail: $19.99
    Rainbow Price: $15.50
  • Item #: 014302
    Retail: $149.99
    Rainbow Price: $110.95
  • Item #: 014263
    Retail: $19.99
    Rainbow Price: $15.50
  • Item #: 009632
    Retail: $4.49
    Rainbow Price: $3.50

  • Item #: 020805
    ISBN: 9781515746423
    Retail: $8.10
    Rainbow Price: $6.75

  • Item #: FOODSC
    Retail: $382.64
    Rainbow Price: $341.95

     

    The Instructor Resource CD-ROM includes printable textbook labs, test masters, answer keys for the textbook, tests, labs and lab manual/student workbook and the Instructor Resources. The Instructor resources include lesson suggestions for 12, 18 and 36-week scheduling, strategies for teaching, introductory material, assessment techniques (including portfolios), content standards, lesson plans, and teaching visuals. There is no student lab workbook. Computer requirements: Windows: Intel Pentium II or compatible processor, Windows 2000, XP, 7/8, 128 MB RAM, IE 6 or higher for weblinks, and Adobe Reader. Mac: Power PC G4, G5 or Intel Processor, Mac OS X v. 10.x, 128 MB Ram, Safari, and Adobe Reader.

    Worth mentioning, the included student materials are reproducible for homeschool and co-op/classroom use.

  • Item #: FDSCON
    Retail: $244.00
    Rainbow Price: $219.95

    The 1-Year Online Access includes an online textbook, the optional Lab Manual/Workbook and the Instructor Resources. The Instructor resources include lesson suggestions for 12, 18 and 36-week scheduling, strategies for teaching, introductory material, assessment techniques (including portfolios), test masters, content standards, lesson plans, answer keys for the textbook, tests, labs and lab manual/student workbook, instructor presentations, and more. Also includes the ExamView software download for personalized test creation and management. Access begins when the parent/teacher registers the course and is available for 365 days. High speed internet access is recommended.

    The (optional) Lab Manual/Workbook includes chapter reinforcement activities and the lab experiments. The worksheets are a variety of fill in the blank activities, puzzles and other writing exercises. Lab activities are designed to be completed with instructor guidance. Some additional materials are necessary, many are household items, although others require more specific lab supplies, including a microscope. However, due to the sheer number of activities, parents can pick and choose the best options for their family. Workbook pages are printable pdf files or a print version will be available. Contact for us availability.

    Worth mentioning, the included student materials are reproducible for homeschool and co-op/classroom use.

  • Item #: 071957
    ISBN: 9781619604360
    Retail: $116.00
    Rainbow Price: $108.95

  • Item #: 065089
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $7.95

      Keep track of your daily nutritional information in this pocket-size yellow journal. 120 pages printed on manila paper with soy ink (made in the USA), and spiral-bound for ease of use, and a hardcover for durability. For every day, there is a two-sided page with space to write what you eat with nutritional info for breakfast, lunch, and dinner, beverages, snacks, and water intake. The back of the page has space to record three activities with duration and calories burned, along with space to write how you are feeling and goals. It doesn’t take long to keep a log this simple, and the results can be very rewarding.

  • Item #: 063901
    ISBN: 9781441319692
    Retail: $7.95
    Rainbow Price: $6.75

     

      Logging what you eat (writing it down) is a great way to control weight, be sure you are getting proper nutrition, and track foods that might affect your health. This little 4” x 6” book can go anywhere with you and includes an information page to help you get started and 190 formatted pages for logging your food – 3 months of daily entries broken down by meals and snacks (2 pages per day), non-dated for use at any time of the year. Each two-page spread includes space to record three meals and three snacks a day with space to name of each item, amount eaten, and calories along with a line to calculate the total for that meal, plus checkboxes to track your water intake and servings of fruits and vegetables, and a couple of lines to note exercise and calories burned. An attached bookmark will help you hold your place and an attached elastic band will holds the book closed, so no crumpled pages.

  • Item #: 063548
    ISBN: 9781601693488
    Retail: $9.99
    Rainbow Price: $2.66

  • Item #: 058945
    Retail: $6.50
    Rainbow Price: $4.95

    This is an affordable little scale that can be used for math, science, or in your kitchen. An adjustment wheel allows you to adjust for the weight of the bowl. Easy to recalibrate. It will measure up to 16 oz. (in ¼-ounce increments) or 500 grams (in 5-gram increments) of weight and the bowl (dishwasher safe) will hold about 2 ¼ cups. The easy-to-read dial is located on the front of the scale. ~ Donna

  • Item #: 050345
    Retail: $17.89
    Rainbow Price: $6.76
  • Item #: 039831
    Retail: $19.99
    Rainbow Price: $16.95
  • Item #: 032041
    ISBN: 9780778719946
    Retail: $7.95
    Rainbow Price: $6.95

    Witness the beauty of coral reefs and learn how they fit into the food chain. This book is full of interesting facts and colorful photos of coral reefs, fish, and other sea creatures. Vocabulary words appear in bold throughout the text, and a glossary and index are located in the back. 32 pgs, pb. ~ Lisa

  • Item #: 025097
    ISBN: 9780471176657
    Retail: $14.95
    Rainbow Price: $11.95

    The hands-on activities, thinking exercises, and humorous illustrations accompanying the interesting text in this book will draw students into the science of food and nutrition. Janice VanCleave offers 232 pages of explanations and experiments for students which easily teach about carbohydrates, fats, proteins, and vitamins; the food pyramid; food labels; maintaining a healthy body weight; digestion; taste; enzymes; acids and bases; and many other critical aspects of nutrition. Each of the 25 chapters begins with an interesting description of the nutritional component or process being studied and then offers short thinking exercises, followed by a simple, fun experiment visually depicting the attributes of the passage.

  • Item #: 018424
    ISBN: 9781934670590
    Retail: $15.95
    Rainbow Price: $11.95

    This book is more than just recipes – it's an educational experience with the science and history of food - 124 pages of recipes, vocabulary, projects, and facts. Do a short unit study on food or use this book to supplement your curriculum – you will learn things about food that you never knew before. The content of the book is divided into categories and each includes information (history and facts) on a particular topic, vocabulary, and projects. For example, in the section titled 'Food & Cultures' learn about staple foods for different countries. Rice plays an important role in the Asian culture. A person in Asia eats about 300 pounds of rice every year, while the average American eats only about 25 pounds of rice. Potatoes came originally from South America but were introduced to Ireland and became a staple food for them. A disease called 'potato blight' affected the crops and caused "The Great Famine." The population of Ireland dropped by half through death and migration. Maize (corn) is a staple food for Africa and is often flavored with yams, cabbage, or turnips. The United States is so diverse that what we eat may be affected by the area in which we live, but we usually can't name one food on which we are dependent. Immigrants affect local cuisine which is why you might find certain ethnic foods within a certain area, and there have been times in our history when certain foods have been rationed. Projects to accompany these topics are making a potato maze using a shoebox, making a 'ration cake' which is eggless and milkless, and making an African cornmeal cookie called a 'Gali Akpono.' Food safety, nutrition, packaging, conservation and much more are covered in the pages of this book. Although educational, this would be one of those 'just fun to do' units. It might be a good study for summer, for a co-op, or something to just do as extra for a few weeks during the school year. After reading this book, I sure want to go home and try some of the unusual foods (but not the bugs!). ~ Donna

  • Item #: 017339
    Retail: $19.99
    Rainbow Price: $16.99

    This product is tons of fun. All 33 pieces of the set are stored in a wooden box with a durable plastic cover. Basically, the set includes a mini wooden cutting board, a wooden cutting knife, and eight wooden pieces of food. These colorful food items are pre-sliced into 2-5 pieces and re-attached by hook-and-loop fasteners. Children can take a piece of food, place it on cutting board, and cut through the fastened pieces like they are cutting through real food. The fastener provides the perfect amount of resistance to make it actually feel like you are cutting the food. Cutting a loaf of bread, watermelon slice, carrot, and other items will give children practice and make them feel grown up, and it will provide them with hours of fun and play. I've got to tell you that this product was a big hit in the Rainbow office and I personally recommend it. (Just be sure to not let your kids catch you playing with the set yourself.)