Home - Rainbow Resource Center, Homeschooling Curriculum and Homeschooling Supplies. Where homeschoolers come for home school curriculum

Welcome to RainbowResource.com — Learning Tools for Homes and Schools Serving Home Educators Since 1989

Apologia Health And Nutrition

Publisher
Language
Search Results for "apologia health and nutrition"
Items 1 - 30 of 206
  • Item #: ECWHAN
    Retail: $90.00
    Rainbow Price: $72.95

    Looking for a solidly Christian and academically complete health and nutrition course for your high schooler? You may have just found it! Although this course was not available for an independent review prior to our catalog printing, it appears this course will meet the academic and value needs of homeschool families. Beginning with an overview of anatomy and physiology, this courses scope includes senses, genetics, macro and micro nutrients, exercise and diet. Emotional issues and mental illness, human value, culture, gender roles, families, socialization, communication skills and conflict resolution skills are also covered. Reproductive anatomy and physiology are covered including accurate illustrations and descriptions. Marriage, sexuality, pregnancy and sexually transmitted diseases are discerningly explained, along with alcohol and drug abuse, depression, pornography and other topics necessary for our young people to understand for successful navigation in adulthood. This is handled gently, and respectfully, but parents should evaluate their young adults emotional and spiritual maturity prior to lessons. Over 50 projects are included in the text/student notebook which will not require a lab kit. The publisher states this will not meet a high school science lab credit.

    Unlike other Apologia courses, the Student Notebook is required for this course. Solutions are available online with course purchase. Apologia recommends the course be taken concurrently with their 9th grade Biology. Parents should discern their young person's ability and maturity. This one-year course will meet your transcript needs and prepare your student for college level courses. ~ Deanne

  • Item #: NUTCMP
    Retail: $24.80
    Rainbow Price: $23.75

  • Item #: 043509
    ISBN: 9781940110356
    Retail: $39.00
    Rainbow Price: $27.50

     The student notebook provides introductory material, grading tips and rubric, and a 34-week schedule (3 days per week) for the parent/student. Student note taking pages, On Your Own questions and space for answers, instructions and writing space for projects, study guide questions, and module tests are all included in the student notebook. Course contains over 50 projects and do not require a lab kit. Projects are primarily research or personal assessment based. There is no lab credit with this course. Spiral Bound. 366 pgs.

  • Item #: 005517
    ISBN: 9781583312261
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $28.95
  • Item #: 025097
    ISBN: 9780471176657
    Retail: $14.95
    Rainbow Price: $11.95

    The hands-on activities, thinking exercises, and humorous illustrations accompanying the interesting text in this book will draw students into the science of food and nutrition. Janice VanCleave offers 232 pages of explanations and experiments for students which easily teach about carbohydrates, fats, proteins, and vitamins; the food pyramid; food labels; maintaining a healthy body weight; digestion; taste; enzymes; acids and bases; and many other critical aspects of nutrition. Each of the 25 chapters begins with an interesting description of the nutritional component or process being studied and then offers short thinking exercises, followed by a simple, fun experiment visually depicting the attributes of the passage.

  • Item #: 055693
    Retail: $99.75
    Rainbow Price: $96.95

    In keeping with the Starline Press format (see Starline Press Science description), this one semester course (5 units) will meet the requirements for ½ credit high school course. Topics covered in this short series are nutrition, healthy choices, stress, risky behavior (sexually transmitted diseases/alcohol/tobacco), emotions, crises/grief/depression, suicide, personality, mental disorders, addiction, communicable diseases, family history of disease, and today's health issues.

  • Item #: 020755
    ISBN: 9780740315121
    Retail: $9.95
    Rainbow Price: $8.96
  • Item #: 058442
    ISBN: 9780615822457
    Retail: $49.95
    Rainbow Price: $44.95

    Teaching young people the value of proper nutrition is a valuable endeavor that is often overlooked. If you have a desire to teach your sons and daughters proper, whole foods nutrition, meal planning and cooking, this one semester course may be perfect to meet your needs. And if you were never taught the benefits of and how to prepare whole, organic, or living foods, you might be interested in learning right along with them!

    Designed for independent study, your role as a parent/instructor is to assist the student as needed, teach them location (and proper use) of kitchen equipment, and record their grade. Instructor overview, grade sheets (divided into 2 nine-week charts), required equipment and supplies, optional equipment and supplies, along with pantry and refrigerator staple items are provided before the course is initiated. As a side note, required equipment and supplies typically are common kitchen items, although you may need to add a food processor, grain mill, and a powerful blender.

    Weekly lessons are well organized and easy to implement. Beginning with a shopping list for the week, the lessons are organized into a five days per week schedule. The first day incorporates a scripture memory verse and related reading, and weekly homework assignments. Consecutive days provide brief review and meal preparation activity, which includes an ingredient listing and step by step instructions. Each meal has a dedicated day-for example: Tuesday breakfast, Wednesday lunch, Thursday dinner, and Friday focused on healthy desserts or side dishes. Most days also include related dinner discussion questions or starters. Throughout the course of study, students will learn the rationale for eating healthy, economics of food choices and shopping, proper table etiquette, grinding wheat for bread, planting an herb garden, canning, and diverse palates for healthy eating. Appendix includes two exams to be completed, one at the end of 9 weeks and the other at 18 weeks. Answer key is also included. An excellent, introduction to home-economics for families striving to live nutritionally well. Considered one semester, I would pair it with Light Speed Nutrition (#051984) DVDs for more nutrition instruction at the high school level. Spiral Bound. 267 pgs. ~Deanne

  • Item #: 020753
    ISBN: 9780740315107
    Retail: $9.95
    Rainbow Price: $8.96
  • Item #: NUTWKB
    Retail: $18.60
    Rainbow Price: $17.75

  • Item #: 051984
    Retail: $49.98
    Rainbow Price: $30.50

    Looking for an engaging way to teach nutrition to your high schoolers? This comprehensive DVD series may be exactly what you are looking for. Correlated to state standards, this fast paced and fun series provides an overview of health and nutrition. Topics include: What is nutrition?; Macronutrients: carbohydrates, fats, and protein; digestion; metabolism; metabolic syndrome; sugar overload and processed foods; calories; nutrients; hunger and appetite; food groups; vitamins and minerals; water; nutritional disorders; exercise; weight management and weight loss; alternative diets; psychology of eating; the food industry; organic foods; fresh/local foods; food safety; how to make healthy choices and being an informed consumer.

    Produced by Cerebellum, the company behind the Standard Deviant Nutrition DVD, this set provides a more comprehensive look at nutrition and offers a printable workbook. Bundle consists of four DVDs and a digital PDF workbook. The digital workbook contains graphic organizer with lecture outline; group activities-which may be modified for homeschool use; transcript of video information; short answer questions-recall and critical thinking; and quizzes. Answer key provided, running time is 220 min. ~ Deanne

  • Item #: 049271
    ISBN: 9780981695457
    Retail: $79.95
    Rainbow Price: $77.95

    When you're homeschooling it makes sense to study nutrition as a family, right? After all, you probably are all preparing and eating the same meals, and meal planning and shopping may even be cooperative efforts (if not, Mom is probably overworked!). Nutrition 101: Choose Life! was written for homeschooling families by a team of four moms (including two homeschool moms) to educate families about the relationship between our bodies and the food we eat. It's a unique book in that it is part textbook, part reference, and part cookbook. It's also a beautiful book, with glossy, full-color pages and good quality illustrations and photos. Finally, it's also biblically-based with plentiful Scripture references (KJV version) and a constant reminder that we are charged with maintaining the incredible body systems that God endowed us with. The course is divided into six main units, covering the major body systems: the brain and nervous system; digestive system; respiratory system and the senses; muscular and skeletal systems; cardiovascular and immune system; and the endocrine system and emotions. Units are further

    divided into four chapters, each designed to be completed in about a week. The authors provide a suggested daily schedule; however, you can easily adapt this to fit your needs. Each body system studied ties into a study of a particular nutrient or nutrients that you are encouraged to work into your diet, and to this end, quite a few healthy, whole-food recipes are included. The end of the book is also literally packed with a huge assortment of appendices (including lots of helpful charts!) and a thorough answer key for the activities. Each chapter includes text for reading, discussion questions, activity suggestions for elementary and secondary students, additional resources for further exploration, a "power recipe" and related activities. Typically, you'll first read about a body system, learn its function and all of the major parts, then continue on to learn about common health issues related to that body system and their causes. This is usually followed up by a closer look at a particular nutrient or group of nutrients that is beneficial to that particular body system.

    The "Power Recipe" (and associated list of activities) for each chapter is usually related to one of the featured beneficial nutrients. For instance, Unit 3, Chapter 4 is on the eyes. The first part of the chapter examines the parts of the eye and how the eye works. Then you'll read about eye sight issues including pink eye, sties, cataracts, glaucoma, presbyopia and age-related macular degeneration. Next you examine nutrients that help maintain eye health including antioxidants, beta-carotene (to be converted to Vitamin A), lycopene, anthocyanosides, DHA, lutein, zeaxanthin and others. Several foods that have an adverse effect on eyesight, including trans fatty acids and processed foods are also discussed here. Discussion questions include how to protect your eyes, what foods are bad for your eyes, and applying what you've read about the eye to a particular Scripture. The activities are hands on and include spending time blindfolded (elementary level), finding a percentage of family members that wear glasses or contact lenses (elementary), explaining the difference between an ophthalmologist and optometrist (secondary) and discussion other meanings of vision (secondary). The "Power Recipe" focuses on carrots as an ingredient for a fresh carrot juice smoothie, and several carrot and juicing activity suggestions round out the recipe activities.

    The format of this course makes it extremely easy to use as a family. You can assign everyone to read (or read aloud) the text, and then get back together for the discussion questions. Discussion questions tend to be fairly easy if you've read or heard the chapter, so everyone would be able to participate here, maybe even over dinner! Depending on the ages of your students and the time allotted, you will probably want to pick and choose activities to assign. The featured "Power Recipe" would be easy to incorporate into a meal and the related activities may naturally fit into meal preparation.

    While this course is packed with excellent information, recipes and activities, there are a few items I should note. First of all, for all of the anatomical information and vocabulary covered, there are no tests or worksheets to reinforce the reading. The focus of the course is really to educate families and encourage them to change their eating habits, not provide easily graded assessments! However, this would be fairly easy to supplement if desired. The recipes and foods you are encouraged to try are healthy whole foods with low to no sugar, whole grains and possibly some ingredients you haven't met before. If you've never explored your local health food store, you'll find quite a few reasons to visit it now! You'll also find that there are some pretty strong opinions presented here, for example, when discussing toxins found in household cleaners and personal care products, or when examining specific nutrients or supplements-including extensive recommendations for Young Living Essential Oils. You will likely come across something here that you may disagree with, based on your own beliefs, or at least something that will make you stop and think (or perhaps do some further research on). Lastly, I did notice a couple of typos in perusing this resource, which was disappointing in such an otherwise appealing book. Whether you are looking for a nutrition course or trying to educate yourself or your family on why you should eat healthier foods, this is definitely a resource to consider. It's one that you'll want to leave on the shelf long after you've "finished" the course, as you'll be referring to it again and again! 448 pgs, pb. Jess/Deanne

  • Item #: 042547
    ISBN: 9781932802245
    Retail: $12.95
    Rainbow Price: $10.25

     The P.E. Journal (92 pgs) provides requirements to receive a PE credit on a high school transcript, National standards and the President’s Challenge and helpful information on the benefits of exercising and eating right. There are fitness charts, MyPlate guidelines, and places to develop an overall fitness plan and track goals. 

  • Item #: 042546
    ISBN: 9781932802290
    Retail: $9.95
    Rainbow Price: $8.25

     The Middle School Journal (80 pgs) expands on the elementary content and adds National Standards and President’s Challenge (a set of exercises used in many P.E. classes to gauge fitness), healthy living, MyPlate nutrition guidance and places to develop a healthy lifestyle plan.

  • Item #: 029550
    ISBN: 9781568222899
    Retail: $10.99
    Rainbow Price: $8.25
    Mental health, nutrition, body systems, drugs and medicines, disease prevention, personal care, safety.
  • Item #: 059852
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $3.10
  • Item #: 030505
    ISBN: 9780825116162
    Retail: $26.00
    Rainbow Price: $19.95

    Many students have an increased awareness of nutrition and fitness around high school, and this is also an essential age for them to learn about healthy habits in order for them to take care of their bodies. This book provides a well-rounded study for just that purpose. The book is composed of fifty reproducible student lessons and an answer key. These pages are presented in three different parts. The first twenty-five pages cover protein, fats, carbohydrates, fiber, vitamins, calcium, water, salt, alcohol, energy, and more. Here students will learn about all of these individual components of nutrition. In the next section, they'll work with these components in order to discover how to eat well, maintain an ideal (healthy!) weight, and be a wise consumer. They'll research diets, the importance of breakfast, vegetarianism, exercise, calories, nutrient supplements, and many other relevant topics. The last part helps students evaluate all of the information they've learned through four different tests and worksheets. By the end of this course, your students will have a working knowledge of nutrition and healthy habits. Please note that that although the activities are plentiful and well-designed, there is not much reading material included, and some questions asked in the activities assume some level of knowledge by the student. To create a complete nutrition study, you will need to add a core text, or supplement with library books. - Melissa

  • Item #: 004825
    ISBN: 9780740338175
    Retail: $56.95
    Rainbow Price: $51.26

    Health Quest is also available in the software-based Switched-On Schoolhouse format. Please refer to the Curriculum/Unit Studies section of this catalog for more in depth information on this product. Now comes in USB flash drive format. Minimum system requirements: Windows 7/ Windows 8 & 8.1 and Windows 10.

  • Item #: 038531
    ISBN: 9781580374194
    Retail: $2.99
    Rainbow Price: $2.50
  • Item #: 005572
    Retail: $29.95
    Rainbow Price: $27.95

    While new homeschool curriculums crop up fairly often for history, science and language arts, it's a rarity that a new homeschool health program is developed! Author Michele Spadafora has done an incredible job in pulling together this easy-to-use, thoroughly Christian P.E. and nutrition course that incorporates weekly lessons in "faith, fitness and fuel." It's an 18-week course that includes three segments on each of those "building blocks" per week, with tests included after every 3rd or 4th week and lots of helpful and inspiring video content as well. Scheduling works most naturally if you do health three days per week for one semester. Each week includes three topical reading segments (each about two pages in length), questions for the student, space to write goals for all three areas for the week, and space to journal about the week. "Faith" reading assignments focus on a biblical message, typically a goal that we could all work towards in our relationship with the Lord. These include: giving God control, replacing stress with peace, prayer, worship, loving others, serving others, making disciples, and more. Scripture references are sprinkled throughout the text, and several questions typically follow the reading. "Fitness" readings focus on the practical and include the benefits of exercising, frequency of exercising, warm-ups and cool-downs, proper form, weight loss basics, core strength, exercise gear, etc. "Fuel" readings focus on nutrition, like eating portions and proportions, understanding food labels, the importance of breakfast, avoiding sugar, the importance of whole grains, eating healthy snacks, avoiding diet mistakes, understanding eating disorders, and more. Readings on fitness and fuel typically do not have questions for the student, but are always followed by a space to write a goal for the week. The tests are fairly short and made up entirely of multiple-choice questions (an answer key for these is included at the end of the book).

    The video content is one of my favorite aspects of the program. It not only allows the author to "talk to" the student via video, but it also provides a way to demonstrate proper exercise form, workout ideas, or cooking technique. There are 32 short videos that complement the content in the book, and prompts to view them are found at the end of the readings. Students are also directed to several "Burst" videos throughout the program. These videos are about ten minutes in length and, just like the name suggests, these offer short energetic workouts to get the blood pumping. These are also found on the author's website. A DVD is also included with the book which features three full-body workouts, each about a ½-hour in length. The workout routines are fast-moving, yet simple enough to follow along with and feature upbeat Christian music from a variety of contemporary Christian artists. No fancy gear is required; while exercise bands make an appearance in several of the workout videos, and weights and exercise balls are discussed in the book, most fitness routines do not require any equipment. Whether you use the routines included or your own fitness program, the student is asked to work out at least three times a week, outside of specific assignments from the book.

    This easy-to-implement program would be perfect to do together as a family. The readings are fairly short and easy for students at different ability levels to understand. Technical details on nutrition and fitness are kept to a minimum, and the fitness routines and exercises will appeal equally to girls and boys. Compared to a full-year health course, you won't find nearly as much content on the human body or physiology here; the emphasis is truly on practical knowledge and motivation to stay fit. It would make sense to incorporate the nutritional information into the whole family's diet as well. The text is designed as a consumable, but if your students all write in their own journals or notebooks, you could use the text as a family. Christian families will especially appreciate the emphasis on building your faith while you build your physical endurance. 171 pgs, pb. – Jess

  • Item #: 059849
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $3.10
  • Item #: 059854
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $3.10
  • Item #: 059848
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $3.10
  • Item #: 013600
    ISBN: 9781432911010
    Retail: $8.99
    Rainbow Price: $4.05
  • Item #: 059853
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $3.10
  • Item #: 059850
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $3.10
  • Item #: 028068
    ISBN: 9781622230099
    Retail: $12.99
    Rainbow Price: $9.50

    This reproducible workbook assists students in looking at a wide variety of health-related topics and how they affect individuals. Thirteen sections address topics such as lifestyle and longevity, heredity, exercise and fitness, communicable diseases, noncommunicable diseases, tobacco, alcohol, drugs, nutrition, mental and emotional health, consumer health, safety and first aid. Each section includes informational text on the topic followed by activities to explore the topic further. Some activities include: reading about Mendel's pea experiments and completing a heredity chart to determine traits of several offspring, researching your family health history and completing a family health history questionnaire, determining which type of exercise is appropriate for several sample individuals, matching symptoms and characteristics with the name of the disease, writing a truthful cigarette commercial, taking a nutrition quiz, evaluating one's own diet, creating a sleep record, and much, much more. There is a good mix of information and a wide variety of activities, including ones geared to help the student analyze his or her own lifestyle, to perhaps see changes they could make. Workbook is 92 pages and includes an answer key and list of health sites available on the Internet. - Jess

  • Item #: 059851
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $3.10
  • Item #: 059855
    Retail: $0.00
    Rainbow Price: $3.10
  • Item #: 044583
    ISBN: 9781932802412
    Retail: $9.95
    Rainbow Price: $8.25

    The Elementary Journal (48 pgs) provides recording space for three days a week; the other journals include 7 days. Having students record their diet and exercise is a great way for them to spot unhealthy tendencies. The other part of these great journals: included health information and plenty of tips on developing a healthy lifestyle. With age appropriate content, these show students how to adjust their eating and activities.